„Szybka ewolucja” – prawdopodobnie ten termin najtrafniej opisuje technologię telefonów komórkowych. Narzędzie to nie istniało aż do lat 70. i od tego czasu zmieniło całą ideę komunikacji. 50. rocznicę pierwszego połączenia komórkowego obchodziliśmy w 2023 roku. Od tego czasu telefon przenośny stał się czymś więcej niż tylko narzędziem do wykonywania połączeń mobilnych.
Martin Cooper, wynalazca pierwszego telefonu tego typu, przyznał, że „komórka pojawiła się na świecie jako narzędzie mające usprawnić pracę agentów nieruchomości„.
W wywiadzie dla Chicago Tribune przed tą historyczną datą w kwietniu ubiegłego roku rozwijał swą myśl: „agenci nieruchomości robią dwie rzeczy – pokazują domy lub odbierają telefon, gdy ktoś chce kupić dom”.
Posiadając telefon komórkowy, agenci mogliby podwoić swoją produktywność, prowadząc do większej liczby transakcji i znacznych podwyżek wynagrodzeń.
- Obecnie to narzędzie komórkowe jest w posiadaniu prawie wszystkich Polaków.
- Komórki posiada aż 97% naszych rodaków.
- Co więcej, około 12% użytkowników wymienia swój telefon raz w roku, podczas gdy około 55% kupuje nowy smartfon co około 2-3 lata.
Smartfony coraz bardziej integrują się z rosnącą liczbą innych gadżetów w naszym życiu. Wygląda więc na to, że w przyszłości zmieniać się będzie nie tylko sposób korzystania z telefonów, ale także sposób interakcji między użytkownikami i to, jak wykonujemy swoje codziennie obowiązku (z rozrywką włącznie).
Te powstające technologie są gotowe, aby po raz kolejny przenieść nas na niezbadane terytorium, poprawiając (lub nawet odblokowując) niezliczone aspekty współczesnego życia. Jakie będą telefony w przyszłości? Z naszym gościnnym autorem postanowiliśmy przyjrzeć się głównym trendom.
AI w służbie fotografii
Użyteczność narzędzi AI dopiero zaczyna być widoczna nie tylko w telefonach w przyszłości. Aplikacje tekstowe i obrazy generowane przez algorytmy trafiają na pierwsze strony gazet. Jednak technologia ta potrafi znacznie więcej. Jednym z obszarów są ustawienia aparatu. Integracja AI z kamerami umożliwia zapalonym fotografom porządkowanie ich kolekcję zdjęć i płynną edycję. Dzięki niej jesteśmy w stanie na przykład powiększyć wskazany obiekt lub wymazać niechciane elementy w tle.
Oczywiście nie musisz pobierać żadnych aplikacji, aby skorzystać z możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja.
„Prawdopodobnie jest ona już w twoim smartfonie, zwłaszcza, jeśli korzystasz z nowego modelu Samsunga czy Apple” – zauważa Krystian Sobieraj z Mgsm.pl.
Samsungi wykonują generatywne edycje i pozwalają rysować dzięki AI. Najnowsze telefony tej marki są również wyposażone w funkcję Enhance-X, która znacznie poprawia jakość obrazu standardowych zdjęć wykonanych na urządzeniu, oraz Life Effect, odpowiedzialną za animacje i ulepszenia zdjęć.
Mobilne gry hazardowe i VR
Przyrost mocy smartfonów jest widoczny z roku na rok. Im silniejszy procesor, tym więcej możliwości daje on w zakresie przetwarzania obrazu. Producenci gier hazardowych już dziś eksperymentują z mobilnymi technologiami, które pozwalają na pełne zanurzenie się w grze w ruletkę, poker i inne gry stołowe. Już teraz można znaleźć najlepsze kasyno na telefon, które umożliwia korzystanie z takich gier na urządzeniach mobilnych, a w przyszłości takich możliwości będzie jeszcze więcej.
Widoczne to jest choćby po grach streamowanych na żywo, również dostępnych na urządzeniach mobilnych. Dwaj najwięksi producenci, Pragmatic Play Live i Evolution Gaming, wykorzystują do tego celu specjalnie zaaranżowane studia.
Inni, jak Absolute Live Gaming, streamują bezpośrednio z prawdziwego kasyna w Guadalajarze i innych miastach rozsianych po całym świecie. Kasyna VR są już dziś dostępne w przestrzeni wirtualnej i dzięki specjalnym goglom możemy zanurzyć się w świecie gier.
Grafen
Grafen jest reklamowany jako super-materiał przyszłości. Lekki, elastyczny i niewiarygodnie cienki (można wyprodukować warstwę grubości pojedynczego atomu) staje się również wszechstronnym przewodnikiem. Jak na razie pod względem przewodnictwa ciepła i elektryczności stanowi on materiał nie do pobicia, co otwiera pole do zastosowań grafenu zarówno w roli materiału konstrukcyjnego, jak i fundamentu do tworzenia mikroprocesorów i obwodów. Jest już stosowany w słuchawkach, kaskach odpornych na uderzenia, a nawet w konstrukcji samolotów.
Jako element przyszłych smartfonów, grafen mógłby odgrywać wiele ról. Każdy, kto trzymał potłuczony smartfon zdaje sobie sprawę z tego, że plastik i szkło nie są idealnymi materiałami. Zamiast polegać na plastikowych i aluminiowych komponentach, urządzenia wykonane z grafenu mogłyby rywalizować pod względem lekkości i wytrzymałości z dzisiejszymi komórkami.
Zarówno komponenty wewnętrzne, jak i powłoki zewnętrzne mogłyby w przyszłości skurczyć się dzięki zastosowaniu supercienkich baterii i powłok przewodzących. Grafen mógłby również służyć jako bateria słoneczna na powierzchni telefonu, co z pewnością wydłużyłoby żywotność baterii poza domem!
Jak będą wyglądały telefony w przyszłości – podsumowanie
Słuchawka z mikrofonem i głośnikiem odeszła już do lamusa. Z kolei telefon mobilny z początku przypominał ogromne walkie-talkie, lecz szybko zmienił formę po wprowadzeniu ekranu dotykowego. Wciąż jednak jest to unikalne urządzenie, które z miejsca rozpozna każdy z nas. Tak jednak nie będzie wiecznie.
Dzięki miniaturyzacji część funkcji smartfona zaczynają przejmować smartwatche, pierścionki, klipsy czy broszki. Spore możliwości otwierają się przed e-okularami. Chociaż urządzenia tego typu nie powstały wczoraj, z roku na rok zyskują nową funkcjonalność. To zasługa ulepszonej integracji AR i AI. Cokolwiek przyniesie nam przyszłość, z pewnością będzie to fascynująca przygoda!